První pohyby miminka v děloze jsou jedním z nejkouzelnějších okamžiků těhotenství, který se zaryje do paměti každé nastávající maminky. Tyto drobné pohyby jsou znamením, že se vaše miminko vyvíjí a roste správně, ale také prvním způsobem, jak s vámi navazuje kontakt. V tomto článku se podíváme na to, kdy můžete první pohyby očekávat, jak je rozpoznat, co znamenají a jak se postupně mění během celého těhotenství.
Kdy se miminko začíná hýbat?
Miminko se začíná aktivně pohybovat už v 7. týdnu těhotenství. Na ultrazvuku lze pozorovat jeho trhavé pohyby, pohybuje se ze strany na stranu, později se přidávají pohyby hlavičkou a končetinami. Tyto první pohyby nelze subjektivně vnímat.
Cítit pohyby začínají těhotné ženy mezi 16. a 22. týdnem gravidity.
Ženy těhotné poprvé je většinou zaznamenají později, vícerodičky dříve.
Jak se miminko vyvíjí, jeho pohyby jsou jasnější a pravidelnější. Malé pohyby, jako je cucání palce nebo vrtění prsty u nohou, nejsou cítit. Obvykle lze dobře vnímat kopání a protahování miminka. Mnoho matek později v těhotenství také cítí, když jejich dítě škytá (malé, rytmické otřesy).
V posledních měsících těhotenství jsou pohyby zřetelné a silné, ale mohou být pociťovány trochu jinak než v dřívějším období, kdy mělo miminko k dispozici více prostoru. Některé ženy říkají, že se dítě pohybuje, jako by se snažilo natáhnout, protože se mu příliš zužuje prostor. Jiní popisují pohyby jako velké, zahrnující celé tělo dítěte a pomalé. Čím je miminko větší, tím jsou jeho pohyby výraznější.
Jaká má být frekvence a intenzita pohybů?
Intenzita i frekvence pohybů se mění v různých fázích těhotenství. Jinak jsou vnímány první pohyby, jinak ty, které se objevují kolem 28. týdne a jinak ty v závěru těhotenství. Kolem 28. týdne bývají stále silnější a do 32. týdne těhotenství subjektivní vnímání intenzity pohybů narůstá. Potom se zmenšuje prostor v děloze, dítě je už poměrně velké. Stále se však svou aktivitou projevuje a ujišťuje těhotnou ženu o své dobré kondici.
Pohyby se dají rozdělit na velké a malé. Velké jsou zřetelně cítit jako kopání nebo natahování končetin i pohyb celého tělíčka.
Malé vznikají při rozevírání pěstiček, cucání palce nebo pohyby prstů nohou, nebo jsou to dýchací pohyby, kdy vaše miminko už v děloze trénuje dýchání i pravidelně škytá.
Na vnímání pohybů mohou mít vliv různé faktory. Třeba i uložení placenty. Pokud je vepředu, tak do 28. týdne je vnímaní pohybů slabší, po 28. jsou zase silnější. Okolo 30. týdne se objevuje pravidelnost. Období klidu se střídají s obdobím odpočinku
Aktivitu miminka ovlivňuje aktivita a odpočinek ženy, také užívání léků, alkoholu a drog, nadměrný příjem kofeinu, různé typy jídel (sladké, pálivé…).
Proč je důležité kontrolovat pohyby?
Abyste si byla jistá, jak to s těmi pohyby opravdu je, musíte aktivitu svého miminka pozorovat. Je normální, že se střídá období klidu a aktivity.
Pozorování aktivity miminka je důležitou součástí prožívání těhotenství. Zpomalování, zrychlování nebo vymizení pohybů, může být známkou komplikací. Není pravda, že se třeba před termínem nebo během porodu dítě hýbe méně nebo nehýbe.
Pohyby miminka jsou jediným parametrem, který může nastávající maminka průběžně sledovat v pohodlí svého domova. Ve zdravém těhotenství se doporučuje se začít je sledovat po 28. týdnu těhotenství a pokračovat v jejich měření až do porodu.
Miminko ve by se mělo pohnout minimálně 10krát za 12 hodin. Při jakékoliv nejistotě raději navštivte lékaře nebo se poraďte se svou porodní asistentkou.

Jak sledovat a měřit pohyby miminka?
Pohyby pozorujte a zapisujte v rozmezí 12 hodin. Začnete počítat v 9:00 a skončíte ve 21:00. Zapisujete si denně od 28. týdne až do porodu.
Další možnost je měření v konkrétním časovém úseku 2 hodin v době aktivity miminka. Počítáte pohyby za konkrétní časový úsek – obvykle 1-2 hodiny denně. V době, kdy je dítě nejaktivnější. Měla byste se soustředit na pohyby svého dítěte a počítat, kolikrát ucítíte, jak kope, šťouchá nebo jak jinak se projevuje. Naučte se vnímat jeden pohyb a řadu po sobě jdoucích pohybů, které považujeme také za jeden pohyb. Před zahájením počítání doporučujeme sníst větší porci jídla a pohodlně se posadit nebo si lehnout. Co byste měla vnímat? To, že je miminko v děloze a o své přítomnosti vám dává vědět jemnými pohyby. Během první hodiny bychom měli cítit asi 4 pohyby, v další hodině bychom to měli doplnit asi na 10 pohybů.
Pokud se počítání pohybů stane vaší každodenní rutinou, dokážete rozpoznat situace, kdy je něco jinak a můžete ihned zareagovat a kontaktovat porodní asistentku nebo přijet na kontrolu k lékaři.
Je pravda, že se miminko na konci těhotenství méně hýbe?
Ne, to není pravda. Počet pohybů dítěte se zvyšuje až do 32. týdne těhotenství a poté zůstává na přibližně stejné úrovni až do porodu. Je důležité si uvědomit, že vaše dítě by mělo zůstat aktivní po celou dobu těhotenství.
Pohybuje se dítě neustále?
Dítě se celou dobu nehýbe. Všechny děti mají krátké doby odpočinku a spánku. Mezi jednotlivými dětmi mohou být velké rozdíly ve frekvenci a síle pohybů.
Mohou některé ženy vnímat pohyb hůř?
Určitě je snazší cítit pohyby, pokud žena leží na levém boku a soustředí se na pohyby. Některé maminky však stále velmi těžce cítí, že se miminko hýbe, za což může mimo jiné i nadváha. Pohyby mohou být také obtížnější cítit v situacích velmi vysokého stresu.
Co mám dělat, když si všimnu, že pohyby mého dítěte jsou ke konci těhotenství stále méně časté a slabší?
Snížení síly nebo frekvence pohybů, které se liší od běžného chování dítěte, může znamenat, že se dítě v děloze necítí dobře. Většina těhotných žen, které zažívají méně nebo slabší pohyby, porodí zdravé a silné děti, ale existuje zvýšené riziko, že se dítě nebude cítit dobře. Pokud zjistíte, že pohyby jsou méně časté nebo slabší a vidíte rozdíl oproti tomu, co byly dříve, nemělo by to být považováno za normální, dokud nebude vaše dítě vyšetřeno.
Comments