top of page
  • Obrázek autoraMgr. Pavla Kasparková

Nevolnosti v těhotenství: Praktické tipy pro jejich zvládání

Jedním z příznaků těhotenství může být nevolnost. Tento stav může ovlivňovat každodenní život těhotné ženy. Nevolnosti se nejčastěji objevují mezi 4.- 6.týdnem těhotenství a mohou přetrvávat různě dlouho. Některé ženy mají tyto stavy celé těhotenství a jiné zase vůbec. Připravila jsem si pro vás pár tipů, které můžete vyzkoušet. Mohou vás těchto příznaků zbavit nebo je alespoň zmírnit.


Proč se nevolnosti objeví?


Je to součást adaptace organismu na změny , které se dějí během těhotenství. Vytvářejí se optimální podmínky pro uhnízdění a růst miminka v děloze. Není to tedy známka ničeho patologického. Stoupá hladina lidského choriového gonadotropinu tzv. hCG. Nejvyšších hodnot dosahuje kolem 11. týdne těhotenství. Poté jeho hladina začne klesat a obvykle proto mizí i příznaky nevolnosti. Úplný pokles hCG bývá zhruba 7. dní po porodu.


Rady, které můžete vyzkoušet:


Dodržování pitného režimu


Pravidelné pití je nezbytné pro správné fungování těla a podporu biochemických procesů. Nejvhodnější bude čistá voda, do které si můžete přidat plátek citrónu nebo kousky čerstvého zázvoru. Výborný a po celé těhotenství vhodný je čaj rooibos. Z bylinkových čajů můžete v menších dávkách vyzkoušet slabé odvary z heřmánku, meduňky, fenyklu nebo máty. Některé ženy nedají dopustit na vychlazenou colu nebo z ní vyrobené zmrzlé kostičky. Známkou dobré hydratace může být i barva moči. Měla by být čirá ne zahuštěná a zabarvená do žluta.


Zdravý a dobře sestavený jídelníček


Vyvážená strava v těhotenství a ideálně ještě v období chystání se na miminko je investice , která má smysl. O výživě těhotných zase někdy příště. Teď se vrátíme k našemu tématu nevolností. Jezte lehce stravitelná jídla. Nevstávejte z postele, aniž byste si dopřáli něco malého k jídlu. Rýžový chléb, sušenku, domácí buchtu, banán, lžičku medu nebo třeba kousek čokolády. Nedivte se, že vám začnou chutnat jiné potraviny, než jste byla zvyklá. Pokud něco zabere, tak u toho zůstaňte. Někdy je příčinou nevolnosti i nedostatek vitamínu B 6 - Pyridoxinu. Zařaďte do jídelníčku potraviny z jeho vysokým obsahem (kuřecí prsa, losos, tuňák, makrela, vejce a kvasnice, zelenina, brambory, špenát, luštěniny, cizrna, celozrnné pečivo). Jezte vývary z masa a zeleniny. Nevolnosti mohou být způsobeny i nedostatkem zinku - lze ho doplnit užíváním dýňového oleje (ráno a odpoledne po 1 lžičce).


Akupresurní náramek SEA BAND

Ulevuje od těhotenské nevolnosti přírodní cestou. Vnitřní strana pásku stimuluje akupresurní bod "Nai-Kuan". Působí rychle a účinně bez léků a vedlejších účinků zhruba do 5 minut od nasazení nna zápěstí.


Aromaterapie

Inhalační tyčinka proti nevolnosti od Nobilis Tilia – tyčinka (vypadá jako pomáda na rty), ke které čicháte v případě potřeby – obsahuje mátu citronovou. Můžete nosit lahvičku s éterickým olejem z máty, citrusu či mandarinky


Homeopatie

Homeopatikum Sepia Officinalis 15 CH – 5 kuliček ráno, případně lze dávku 3x během dne zopakovat. Homeopatický přípravek Cocculine – užívejte 3x denně 2 tablety.


Vyhýbejte se intenzivním čichovým zážitkům


Často větrejte. Dokud vám nebude lépe, nechoďte do uzavřených prostor, kde je pravděpodobnost výparů a zápachů větší. Nepoužívejte parfémy, osvěžovače vzduchu ani svou oblíbenou, ale intenzivně vonící aviváž. Snažte se trávit hodně času na čerstvém vzduchu.


Fyzická aktivita

V těhotenství je velmi prospěšná přiměřená fyzická aktivita. Přizpůsobte ji sobě na míru. Zkuste procházky, plavání, relaxační a dechová cvičení.


Zázvor a odpoutání pozornosti


Mnoho žen používá zázvor v různé formě. V malých dávkách pomůže, ve větších může uškodit. V lékárně koupíte bezpečné formy této pomoci v různých příchutích - např. jako lízátka. Vyzkoušejte třeba i odvedení pozornosti - posloucháním hudby ve sluchátkách.


Jak si poradit s nevolností pokud musíte opouštět svůj domov?


Připravte se pečlivě předem. Nechoďte ven bez lahve s vodou nebo minerálkou a bez malé svačiny. Stačí třeba malá musli tyčinka, banán, sušenky nebo pytlík neloupaných mandlí. Ty jsou také výborným zdrojem hořčíku. Stačí sníst 5 mandlí denně a už to vaše buňky ocení. Dostatek hořčíku může být prevencí nepřiměřeného tvrdnutí dělohy. Navíc to také pomáhá na pálení žáhy.

Do tašky přibalte také termální vodu ve spreji nebo květinový či bylinkový hydrolát. Osvěžte své čelo a tvář kdykoliv to na vás přijde. Snažte se dodržovat časy pro hlavní jídla, obědy i večeře. Nic nenahradí doma připravené jídlo z čerstvých, průmyslově nezpracovaných surovin. To byste měly preferovat. Pokud vařit nechcete, pečlivě vybírejte jiné možnosti. Těhotenské nevolnosti se mohou objevovat náhle. Při vstupu do neznámého prostředí se proto zorientujte, kde se nachází nejbližší toaleta. Pro jistotu si můžete v lékárně pořídit gelujíci pytlíky na zvracení. Ideální pro tuto příležitost. Pokud nevyužijete, budou se hodit třeba na cestu do porodnice. Tam je zase zvracení známkou rychle se blížícího porodu.


Nezapomínejte odpočívat

Únava může provázet vaše těhotenství. Odpočivejte i během dne. Spánek vám dodává sílu, zmírní příznaky únavy. Příjímejte všechny změny, které přicházejí. Ne nadarmo se tomuto období říká „jiný stav“.


Kdy vyhledat lékaře?

Pokud se jedná pouze o nevolnosti a zvracení jednou či dvakrát denně, nemusíte se obávat o své zdraví nebo zdraví miminka. Pokud je zvracení časté a intenzivní, nejste schopna pravidelně jíst a pít, vyhledejte pomoc lékaře. V těchto případech je nutné důkladné vyšetření a nasazení farmakologických prostředků. Infůzní léčba nezatíží žaludek a pokud potíže ustoupí, jedná se obvykle o krátkou hospitalizaci


Závěrem vám připomínám:

Jste jedinečná, nesrovnávejte se s jinými ženami. Těhotenská nevolnost je stav dočasný. Jednou to přejde. Za pár dnů, týdnů nebo měsíců. Přijměte tento stav. Vyzkoušejte tipy, které jsem vám sepsal . Budu ráda za vaše tipy a zkušenosti.


Z celého srdce vám přeji krásné prožívání celého období těhotenství. Běžné potíže k tomuto období patří a my porodní asistentky pro vás vždy máme různé možnosti, jak je řešit. Těším se na nová osobní i online setkávání67 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page